Reporting Status: normal
Wet bulb heat category: White as of 9/15/2013 12:09 PM
Fire danger rating: Blue as of 12/9/2013 03:15 AM

Chief of Staff


Colonel Thomas MacDonald
Chief of Staff
10th Mountain Division (Light Infantry) and Fort Drum

Chief Of StaffColonel Thomas D. Macdonald was commissioned in the Regular Army as an Infantry Lieutenant in December 1985 from the Reserve Officer Training Corps Program after earning a Bachelor’s Degree in Business Management from Columbus College in Columbus, Georgia. 

Colonel Macdonald served as a Rifle, Mortar, and Scout Platoon Leader and Assistant S3 in the 1st and 2nd Battalions of the 9th Infantry Regiment, 7th Infantry Division (Light), Fort Ord, California, from August 1986 to June 1990.  He served with the 5th Infantry Division (Mechanized) at Fort Polk, Louisiana, from March 1991 to July 1993, as a Brigade Assistant S3, Rifle Company Commander, and Headquarters and Headquarters Company Commander for the 4th Battalion, 6th Infantry Regiment.

Colonel Macdonald then moved the Headquarters Company with the rest of the battalion to Fort Hood, Texas, in the summer of 1993 as part of the Army’s base realignment requirements.  At Fort Hood, the battalion joined the 3rd Brigade, 1st Cavalry Division, and was reflagged as the 2nd Battalion, 7th Cavalry.

He next served at Fort Benning, Georgia, from July 1994 to July 1998 as a Small Group Instructor, Doctrine Writer, and Commander of Bravo Company, 2nd Battalion, 11th Regiment (IOBC).  Colonel Macdonald served as the Operations Officer and Executive Officer for the 1st Battalion, 4th Infantry Regiment (OPFOR) at the CMTC from July 1999 to July 2001.  He then served a year in the Directorate of Training, 7th Army Training Command in Grafenwoehr, Germany, as the Chief of Operations Branch.

Colonel Macdonald returned to Fort Hood in July 2002, where he first served as a branch chief in G3, III Corps before assuming command of the 1st Battalion, 9th Cavalry Regiment in April 2003.  He deployed as a Task Force Commander during Operation Iraqi Freedom II from March 2004 to March 2005.  Following command, he was reassigned to the United States Military Academy, serving as a Regimental Tactical Officer for the 4th Regiment of the United States Corps of Cadets from July 2005 to July 2007.

Colonel Macdonald was assigned as the Garrison Commander, Fort Benning, Georgia, in June 2008, followed by an assignment as Senior Advisor to the Afghanistan Minister of Defense.  He assumed the position of Chief of Staff, 10th Mountain Division (Light Infantry) and Fort Drum, Fort Drum, New York, in July 2012.

Colonel Macdonald’s military education includes the Infantry Officers Basic Course, Infantry Advanced Course, Combined Arms and Services Course, Command and General Staff College, and the Army War College.

Colonel Macdonald’s awards and decorations include the Legion of Merit with Oak Leaf Cluster; Bronze Star Medal; Meritorious Service Medal, 4th Award; Army Commendation Medal, 4th Award; Army Achievement Medal, 2nd Award; Armed Forces Expeditionary Medal; National Defense Service Medal, 2nd Award; Afghanistan Campaign Medal; Global War on Terrorism Expeditionary Medal; Global War on Terrorism Service Medal; NATO Medal; Combat Infantryman’s Badge, 2nd Award; Expert Infantryman's Badge; Ranger Tab; and the Parachutist Badge.